Dlaczego warto podpisać umowę przedwstępną i wpłacić zadatek?

paź 20, 2021wiedza0 komentarzy

Już od kilkunastu tygodni szukasz swojego nowego mieszkania i po przejrzeniu kilkudziesięciu ofert w internecie i spędzeniu kilkunastu godzin na oglądaniu cudzych mieszkań, trafiasz wreszcie na to wymarzone, którego oferta pojawiła się z samego rana – odpowiada Ci metraż, stan wykończenia i oczywiście cena. Umawiasz się na prezentację mieszkania i po jego obejrzeniu postanawiasz je mieć. Negocjujesz cenę, ustalasz pozostałe warunki i… co dalej?

Dlaczego warto podpisać umowę przedwstępną i wpłacić zadatek

Podpisz z właścicielami UMOWĘ PRZEDWSTĘPNĄ i wpłać ZADATEK! Dlaczego?

Tylko wpłata zadatku, którego przyjęcie potwierdzi właściciel w pisemnej umowie przedwstępnej, finansowo zobowiąże go do sprzedaży Tobie tego mieszkania na ustalonych w umowie warunkach.

Bez wpłaty zadatku wiązać Was będzie tylko “słowo”, “uścisk dłoni”, co niestety nie zawsze wystarczy do realizacji zobowiązań. Właściciel może otrzymać jeszcze tego samego dnia korzystniejszą ofertę i wyższą cenę, a bez spisania umowy pomiędzy Wami może nie czuć się wystarczająco zobowiązanym wobec Ciebie.

W umowie tej obie strony transakcji zobowiązują się do określonego działania, czyli właściciele do sprzedaży, a Ty do zakupu ich mieszkania, ustalacie dokładnie co jest przedmiotem transakcji (formę własności, adres i powierzchnię mieszkania), cenę zakupu, termin przystąpienia do notarialnej umowy sprzedaży i termin przekazania mieszkania, a także formę finansowania (czy ze środków własnych, czy częściowo z kredytu) oraz wysokość wpłaconego zadatku i ewentualnie dodatkowo zaliczki.

Przed zawarciem tej umowy UPEWNIJ SIĘ KONIECZNIE czy osoba, z którą ustalasz warunki i której przekazujesz zadatek jest właścicielem mieszkania – sprawdź akt własności i dowód tożsamości.

Wszystkie ważne dane dotyczące mieszkania i ewentualnych zobowiązań ciążących na tej nieruchomości możesz sprawdzić w internetowej przeglądarce ksiąg wieczystych – jeśli oczywiście dla nieruchomości jest taka księga założona.

Przedwstępna umowa kupna sprzedaży nieruchomości

Gdy już podpiszesz umowę przedwstępną i wpłacisz zadatek, możesz odetchnąć i wskazać właścicielom notariusza, do którego powinni przekazać wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania.

Zebranie dokumentów, przygotowanie umowy przez notariusza, może potrwać nawet 2 tygodnie, a jeśli zakup chcesz sfinansować z kredytu – na decyzję kredytową banku możesz czekać nawet 2-3 miesiące.

W tym czasie, jeśli nie zabezpieczysz odpowiednio transakcji, właściciel może sprzedać mieszkanie komuś innemu.

Dlatego im wyższy zadatek wpłacisz tym obie strony będą bardziej zobowiązane do realizacji umowy. Wysokość zadatku zależy od tego jak bardzo zależy Ci na zakupie tego mieszkania oraz jak bardzo cena zakupu jest atrakcyjna.

Jeśli wpłacisz 5 tys. zł zadatku, to jeśli właściciel zrezygnuje ze sprzedaży, a w umowie nie postanowicie inaczej niż jest to zapisane w kodeksie cywilnym, będzie on zobowiązany do zwrotu Tobie podwójnej wysokości. Oczywiście działa to w dwie strony – jeśli Ty zrezygnujesz to te 5 tys. przepadnie.

Naszym klientom, którym zależy na zakupie wybranego mieszkania, rekomendujemy wpłatę ok. 7-10 tys. zł. Jeśli kupującym wyjątkowo zależy na danym mieszkaniu i nie ma ryzyka, że to z ich strony umowa nie dojdzie do skutku, to proponujemy wpłatę ok. 30-40 tys. zł, ale już w oparciu o przedwstępną umowę sporządzoną w formie aktu notarialnego, bo tylko w tej formie możemy zabezpieczyć swoje prawa wynikające z umowy przedwstępnej.

Zwykła forma umowy przedwstępnej nie zabezpiecza wystarczająco przed utratą tak dużych wpłaconych kwot.

Wzór umowy przedwstępnej

Wzory umów przedwstępnych znajdziesz z łatwością w internecie. Ale pamiętaj, że to tylko wzór, który może nie pasować do Twojej indywidualnej sytuacji. O przygotowanie takiej umowy możesz poprosić znajomego prawnika obeznanego w tematyce obrotu nieruchomościami albo zwrócić się do wybranego, doświadczonego agenta nieruchomości, dla którego sporządzenie takiej umowy to codzienność.

W następnych postach wyjaśnimy kolejne ważne kwestie związane z zakupem nieruchomości.

POMÓŻ NAM WYBRAĆ TEMAT, który powinniśmy opisać w pierwszej kolejności. W komentarzu wpisz numer pytania. Z góry dziękujemy.

  1. Czym różnią się od siebie tzw “zwykła przedwstępna umowa cywilno-prawna” i przedwstępna umowa w formie aktu notarialnego?
  2. Jakie podstawowe dokumenty należy sprawdzić przed zakupem nieruchomości?
  3. Czym różni się zadatek od zaliczki, jaka jest ich rola, w jakich sytuacjach powinniśmy je stosować i w jakich wysokościach?
  4. Czy umowę przedwstępną może zastąpić umowa rezerwacyjna, którą często proponują pośrednicy reprezentujący sprzedających – i jaką ma ona moc?
  5. Jaka jest najbezpieczniejsza dla kupującego kolejność działań przy zakupie mieszkania czy domu (kiedy podpis na umowie notarialnej, dokonanie zapłaty ceny, odbiór mieszkania)?
  6. Podpisanie umowy zakupu mieszkania i co dalej? Jak zaoszczędzić swój czas?
  7. Na co zwrócić uwagę przy zakupie spółdzielczo-własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, dla którego nie jest założona księga wieczysta?