Sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku

paź 1, 2019Sprzedaż nieruchomości0 komentarzy

Posiadanie własnych czterech kątów to marzenie, do którego realizacji dąży wielu z nas. Czasami jednak otrzymujemy mieszkanie w spadku po członku rodziny, z którego nie chcemy korzystać. Aby nie generowało one jakichkolwiek kosztów, decydujemy się na jego sprzedaż. Na co warto zwrócić uwagę przy okazji takiej transakcji?

sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku

Dopełnienie formalności

Przy okazji dopełnienia każdej transakcji musisz najpierw posiadać potwierdzenie posiadania mieszkania, tak zwane prawo do majątku(w tym wypadku po zmarłym). Dopiero w momencie, gdy posiadasz poświadczenie dziedziczenia od sądu lub poprzez akt notarialny możesz przystąpić do sprzedaży mieszkania. W przypadku posiadania kilku spadkobierców istnieją dwie możliwości. Jeżeli został uprzednio dokonany dział spadku na kilka osób, wtedy nie powinno być problemów z potencjalną sprzedażą. Jeżeli jednak, jak często odbywa się to z mieszkaniem, zostało ono przypisane na kilku spadkobierców, wtedy powinni oni działać wspólnie lub wyznaczyć pełnomocnika w sprawach sprzedaży.

Nowe przepisy w sprawie podatku

Jeszcze ponad dwa lata temu sprzedaż mieszkania przez spadkobierców wiązała się ze znacznie mniejszym zyskiem. W przypadku zawarcia takiej transakcji, konieczne było odprowadzenie podatku w wysokości 19% w sytuacji, gdy jako spadkobiercy chcieliśmy sprzedać mieszkanie w okresie 5 lat od jego nabycia. Od 1 stycznia 2019 roku to nie okres nabycia przez spadkobiercę, a przez spadkodawcę jest istotny. Jeżeli osoba pozostawiająca nam mieszkanie posiadała je dłużej niż przez 5 lat, wtedy bez problemu możemy je sprzedać bez konieczności odprowadzania podatku dochodowego. Takie rozwiązanie znacząco zachęca do sprzedaży mieszkań otrzymanych w spadku.

Kiedy musimy uregulować podatek?

Istnieje bardzo dużo możliwości uniknięcia zapłacenia 19% podatku dochodowego. Należy wykazać, że pieniądze uzyskane ze sprzedaży „pozostaną” na rynku nieruchomości, na przykład poprzez udokumentowane przeznaczenie ich na nabycie budynku mieszkalnego, nabycie gruntu pod budowę lub wszelkiego rodzaju remonty lub przebudowy własnego budynku mieszkalnego. Jeżeli cały przychód uzyskany ze sprzedaży przez 3 lata od finalizacji transakcji przeznaczymy na wszelkiego rodzaju cele mieszkaniowe, takie jak remonty lub zakup innej nieruchomości, wtedy również jesteśmy zwolnieni z podatku. Co ważniejsze, nie musimy 19% podatku od dochodu nawet przed upływem 5 lat kalendarzowych.