Wreszcie trafiasz na ofertę swojego wymarzonego domu, w dobrej lokalizacji i super cenie. Po obejrzeniu decydujesz się na zakup, bo wiesz, że to dobra okazja.
Czy podpisanie umowy rezerwacyjnej wystarczy żebyś czuł/a się spokojnie, że ta oferta Ci nie ucieknie? Czym jest tzw. “umowa rezerwacyjna”? Czy może ona zastąpić umowę przedwstępną?

W poprzednim poście wskazaliśmy, że najlepszym sposobem w takiej sytuacji jest podpisanie umowy przedwstępnej i wpłata zadatku.
Umowa rezerwacyjna a umowa przedwstępna
A co jeśli reprezentujący właściciela pośrednik nieruchomości proponuje podpisanie umowy potocznie zwanej “rezerwacyjną”? Czy podpisać? Czy domagać się jednak podpisania umowy przedwstępnej?
W umowie przedwstępnej to właściciel (lub upoważniona przez niego osoba) będzie zaciągał wobec Ciebie zobowiązanie, że w określonym czasie i za ustaloną cenę sprzeda Ci nieruchomość, a w celu zagwarantowania Ci tego przyjmie od Ciebie zadatek. Jeśli się z tej umowy wycofa, będzie musiał oddać Ci jego podwójną wartość.
Umowa rezerwacyjna nieruchomości
Umowa rezerwacyjna w obrocie nieruchomościami na rynku wtórnym pojawia się najczęściej, gdy właściciel powierza sprzedaż nieruchomości pośrednikowi. Gdy pojawia się klient, który chce kupić prezentowaną przez pośrednika nieruchomość, wówczas najprostszym i najszybszym sposobem na dokonanie tzw. “rezerwacji” jest podpisanie umowy rezerwacyjnej pomiędzy pośrednikiem a kupującym.
W umowie rezerwacyjnej pośrednik zobowiązuje się najczęściej do tego, że do czasu sporządzenia umowy przedwstępnej lub umowy sprzedaży, które będą dokonane w ustalonym terminie, nie będzie prezentował oferty innym osobom zainteresowanym.
Opłata rezerwacyjna
W umowie wpiszecie oczywiście opis nieruchomości, cenę i formę zakupu. Dodatkowo zobowiązana/y będziesz do wpłaty tzw. “kaucji rezerwacyjnej”, najczęściej w wysokości 2-5 tys., które przepadną, jeśli wycofasz się z transakcji.
Podpisanie umowy rezerwacyjnej to czasami jedyna możliwość, by sformalizować, chociaż w minimalnym stopniu, potwierdzenie chęci zakupu nieruchomości. Pośrednik wówczas wie, że jesteś osobą zdecydowaną i przystąpi do kompletowania dokumentacji i dalszego ustalonego działania.
Niekiedy nie ma możliwości podpisania umowy przedwstępnej z powodu czasowego braku dostępności właścicieli, dla których sprzedaż wiąże się z koniecznością przyjazdu z innej miejscowości lub kraju, a nie zadbali oni wcześniej o upoważnienie innej osoby do ich reprezentowania.
Możemy czuć się w miarę spokojni, jeśli w takiej sytuacji tylko jeden pośrednik ma daną nieruchomość w swojej ofercie i tylko on, pod nieobecność osób decyzyjnych, ma dostęp do mieszkania czy domu.
Jeżeli jednak właściciele nieruchomości są dostępni, a Tobie zależy na jej zakupie, poproś o możliwość podpisania umowy przedwstępnej i wpłatę zadatku. Agenci REcentrum swoim klientom poszukującym nieruchomości zawsze rekomendują takie rozwiązanie. Dlaczego?
Oto najważniejsze powody:
- umowę rezerwacyjną najczęściej podpisuje pośrednik reprezentujący właścicieli, który robi to nie w imieniu właściciela tylko swoim, przez co w umowie tej właściciel do niczego się nie zobowiązuje, jedynie pośrednik do tego, że nie będzie prezentował oferty innym,
- pośrednik ze strony właścicieli, mimo swoich dobrych chęci, może nie mieć wpływu na decyzje właścicieli, którzy mogą zechcieć sprzedać nieruchomość innej osobie, podwyższyć na dalszym etapie cenę lub zrezygnować z innego powodu ze sprzedaży,
- w umowie rezerwacyjnej tylko kupujący ponosi konsekwencje wycofania się z transakcji w postaci utraty kaucji rezerwacyjnej,
- gdy nie dojdzie w ustalonym terminie do podpisania umowy przedwstępnej lub sprzedaży z winy właściciela zwrócona zostanie Ci kaucja rezerwacyjna, ale upatrzona okazja ucieknie,
- możesz też narazić się na dodatkowe koszty związane z opłatą taksy notarialnej, jeśli właściciel wycofa się już po sporządzeniu projektu aktu notarialnego.
Dlatego jeśli zależy Ci na zakupie danej nieruchomości, a właściciele są dostępni, postaraj się wszystkie ustalenia określić w umowie przedwstępnej i wpłać zadatek!