Zadatek czy zaliczka – jaka jest ich rola? Jak zabezpieczyć ewentualny zwrot?

paź 19, 2021wiedza0 komentarzy

O różnicy pomiędzy zaliczką a zadatkiem już wiele napisano i wydaje się, że każdy rozróżnia już te dwa pojęcia. W tym artukule przybliżę Ci te dwa pojęcia w kontekście nieruchomości.

zadatek czy zaliczka

Różnica między zadatkiem a zaliczką

Wiemy, że gdy kupujemy nieruchomość i przy umowie przedwstępnej wpłacimy zaliczkę, to w przypadku gdy się jednak wycofamy z jej zakupu, zaliczka powinna zostać zwrócona, a my nie poniesiemy konsekwencji finansowych. W przypadku zaś, gdy wpłacimy zadatek i transakcja nie dojdzie do skutku z naszej winy, wówczas wpłacony zadatek przepada.

Niestety w swojej praktyce bardzo często słyszałem z ust osób, które planują kupić mieszkanie czy też dom, że od swoich znajomych słyszeli, że najlepiej jest wpłacić zaliczkę, bo niczym nie ryzykują. Tak, to prawda, ale jak zwykle “każdy kij ma dwa końce”.

Jeśli podpisując umowę przedwstępną nie chcesz ryzykować i wpłacisz zaliczkę, to niestety, ale też i właściciel, od którego chcesz kupić mieszkanie, niczym nie ryzykuje przyjmując od Ciebie zaliczkę.

W praktyce, wpłata zaliczki przy podpisaniu umowy przedwstępnej nie zobowiązuje żadnej ze stron do realizacji tej umowy. Wpłacona zaliczka nie jest bowiem zabezpieczeniem na wypadek, gdyby któraś ze stron się wycofała. Wpłacona zaliczka podlega zwrotowi w przypadku, gdy umowa nie dojdzie do skutku, bez względu na to z czyjej winy transakcja nie dojdzie do skutku.

Dlatego, jeśli zależy Ci na zakupie danej nieruchomości i chcesz zobowiązać właściciela żeby nie sprzedał jej nikomu innemu, to zaproponuj wpłatę zadatku, w wysokości odpowiedniej do sytuacji, wartości nieruchomości i atrakcyjności wynegocjowanej ceny.

Czy zadatek jest zwrotny?

Pamiętaj, że zadatek jest swoistą “kara umowną”, która działa w obie strony. Jeśli przy umowie przedwstępnej wpłacisz właścicielowi 10 tys. zadatku i w przypadku, gdy do transakcji nie dojdzie wyłącznie z Twojej winy, to te 10 tys. właściciel będzie miał prawo zachować. Ale, jeśli to sprzedający wycofa się z transakcji, wówczas to on “poniesie karę” w wysokości 10 tys. – będzie musiał oddać Ci to co wpłaciłaś/eś i jeszcze drugie tyle.

Tak więc, zaliczkę wpłacaj tylko wówczas, gdy nadal rozglądasz się za ciekawszą ofertą i  nie zależy Ci na zakupie właśnie tej nieruchomości albo cena nieruchomości nie jest zbyt atrakcyjna. Ale jeśli znalazłaś/eś to czego szukałaś/eś, wpłać zadatek w takiej wysokości, która będzie mobilizowała drugą stronę do realizacji umowy.

Swoich klientów przestrzegamy również, żeby nie wpłacali drugiej stronie dużych kwot przy podpisywaniu umowy przedwstępnej w “zwykłej formie”.

Jeśli planujesz przekazać sprzedającym kilkadziesiąt tysięcy złotych, umowę przedwstępną podpisz w formie aktu notarialnego i poproś notariusza, żeby wpisał do aktu oświadczenie drugiej strony o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na wypadek niewykonania ewentualnego zobowiązania – zwrotu wpłaconej kwoty (słynne już “trzy siódemki” czyli art. 777 kodeksu postępowania cywilnego).

Koszt takiego aktu notarialnego z pewnością będzie o wiele niższy niż koszty, jakie będziesz musiał/a ponieść chcąc odzyskać swoje pieniądze, gdy takiego aktu nie sporządzimy, a druga strona nie będzie chciała zwrócić Ci należnej kwoty.